Ovacık Kampüsü


Haberler
LGS Sonuçları Açıklanıyor!
25.06.2018
LGS Sonuçları Açıklanıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen LGS için, sonuçların açıklanması bekleniyor. LGS sonuçlarının ilan edilmesinin ardından, tercih süreci başlayacak. Adaylar puanları ve tercih sıralamasına göre bir liseye yerleştirilecek. Yerleştirme sonuçları da Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde açıklanacak. LGS SINAV SONUÇLARI H..

Birinci Dönem İkinci Veli Toplantısını Gerçekleştirdik
16.04.2018
Birinci Dönem İkinci Veli Toplantısını Gerçekleştirdik

Özel Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü olarak 1.Dönem ikinci veli toplantımızı büyük bir katılımla icra ettik. Velilerimize öğrencilerimizin ara karneleri dağıtılarak öğretmenlerle birebir görüşme fırsatı sağlandı. Öğretmenlerimiz ve velilerimiz öğrencileri hakkında detaylı bir şekilde fikir ..

Koordinatörümüz Atölyemizde
16.04.2018
Koordinatörümüz Atölyemizde

Genel Koordinatörümüz Sayın Süleyman ALTUNDAL atölyelerimizi dolaşarak, öğrencilerimiz ile birlikte keyifli dakikalar geçirdiler. Bu süre çerçevesinde makine, motor ve elektrik atölyesini gezen Süleyman bey öğrencilere kaynağın nasıl atıldığını, eğelemenin inceliğini ve devre..

Türk Telekom Müzesini Ziyaret
12.04.2018
Türk Telekom Müzesini Ziyaret

Özel Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü olarak 10 Elektrik-A ve 10 Elektrik-B sınıfı öğrencilerimiz Türk Telekom’un düzenlediği geçmişten günümüze görüntüleme ve konuşma cihazlarının tanıtıldığı müzeyi ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz ziyaret esnasında cihazların kullanım..

Öğrencilerin Atölye Eğitimleri
12.04.2018
Öğrencilerin Atölye Eğitimleri

Özel Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü 10 Makine-A sınıfı öğrencileri atölyede eğitimlerine devam etmektedirler. Öğrencilerimiz sabır ve metanetle ince işçilik olan makinenin temeli eğeleme işini gayretle yapıyorlar.

DEUTSCH-INFORMATIONWETTBEWERB
12.04.2018
DEUTSCH-INFORMATIONWETTBEWERB

DEUTSCH-INFORMATIONWETTBEWERB Am zwölften Januar wurde im Konferenzraum ein Deutsch-Informationwettbewerb zwischen die Klasse 9A, 9C, 10 Maschine A und 10 Elektrizität B organisiert. Die Schüler, die von der Klasse A: M. Furkan YÜCEKAYA, Mustafa KÜÇÜK, Abdullah AKBAŞ von der Klasse 9C: Onur Kaan..

İspanya Mesleki Eğitim Gezisindeyiz
29.01.2018
İspanya Mesleki Eğitim Gezisindeyiz

Akıllı Kolejler idarecileri ve öğrencileri İspanya mesleki eğitim seyahatinde 28 Ocak pazar günü başlayan gezide kafilemiz sırasıyla Barcelona, Madrid, Toledo, Valencia Şehirleri ve önemli organize sanayi bölgelerini ziyaret edecekler. Türkiye'de mesleki liseleri alanında önemli ç..

Yılın Eğitim Kurumuyuz
27.01.2018
Yılın Eğitim Kurumuyuz

Yılın Eğitim Kurumuyuz Danışmanlar Derneğinin bu yıl ilk defa düzenlediği "2017 Ödülleri"nde yılın eğitim kurumu ödülüne Akıllı Kolejler layık görüldü. ‘Özel Okula Dönüşüm’ ve ‘Eğitime Devlet Desteği’ konularının Milli Eğitim po..

2017-2018 1.Dönem Sonu
22.01.2018
2017-2018 1.Dönem Sonu

18.09.2017 tarihinde başlayan 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk periyodu bugün itibariyle öğrencilerin karnelerini almalarıyla sona ermiştir. Dört aylık eğitim döneminin sonunda öğrencilerimize başarılarından dolayı Takdir ve Teşekkür belgeleri teslim edilmiştir. Okulumuzda gösterdikleri başarılardan, &..

24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutladık
02.01.2018
24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutladık

Geleneksel hale gelen Akıllı Kolejler Öğretmenler Günü balosu yine göz kamaştırdı. Siyaset spor ve eğitim dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren gece Zerafet Ankara'da düzenlendi. Akıllı Kolejlerin yönetim kurulu, idari kadro ve personelinin tam kadro hazır bulunduğu balo izleyen..

Koordinatörümüz Atölyelerimizde…
22.12.2017
Koordinatörümüz Atölyelerimizde…

Koordinatörümüz Öğrencilerimizle Birlikte Atölyelerimizi Dolaşarak Onlara Önemli Bilgiler Verdi Genel Koordinatörümüz Sayın Süleyman ALTUNDAL atölyelerimizi dolaşarak öğrencilerimiz ile birlikte keyifli dakikalar geçirdiler. Bu süre çer&cced..

Hayat Üçgeni Çalışması
11.12.2017
Hayat Üçgeni Çalışması

Özel Akıllı Okul Keçiören Vecihi Hürkuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak 01/12/2017 tarihli Sivil Savunma Kulübünün olası bir deprem esnasında alınabilecek önlemlerden hayat üçgeni çalışması yaptık.

Kültür ve Edebiyat Kulübü Oyuncak Müzesinde
11.12.2017
Kültür ve Edebiyat Kulübü Oyuncak Müzesinde

Okulumuzun Kültür ve Edebiyat kulübü öğrencileri kulüp öğretmeni eşliğinde Ankara Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan “Oyuncak Müzesini” ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette öğrencilerimize müze görevlileri müzenin nasıl kurulduğunu ve oyuncak..

Öğrencix Deneme Sınavı
23.11.2017
Öğrencix Deneme Sınavı

Okulumuz Düzenli Olarak Gerçekleştirdiği Öğrencix Deneme Sınavlarına Bugün Bir Yenisini Daha Ekledi  Düzenli olarak öğrencilerimize uygulamakta olduğumuz ÖĞRENCİX deneme sınavlarımızın bir yenisini bugün gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz YKS sistemine hazırlanmak..

Öğretmenler Günü Kutlama Hazırlıkları
22.11.2017
Öğretmenler Günü Kutlama Hazırlıkları

Öğretmenler Günü Kutlama Hazırlıklarımız Başladı Okulumuzda 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla görsel hazırlıklar yapılmıştır.Öğrenci ve Öğretmen arkadaşlarımızın iş birliğiyle eğlenceli bir şekilde tamamlanan panolarımız okulumuz koridorlarına renk katmıştır.&n..

Makineciler İş Başında
19.11.2017
Makineciler İş Başında

Ovacık Kampüsü Öğrencilerimiz Sabır ve Metanetle Eğeleme İşini Yaptılar Özel Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü 10 Makine-A sınıfı öğrencileri atölyede eğitimlerine devam etmektedirler. Öğrencilerimiz sabır ve metanetle ince işçilik olan makinenin temeli eğeleme işini gayret..

Türk Telekom Müzesine Ziyaret
19.11.2017
Türk Telekom Müzesine Ziyaret

Keçiören Akıllı Okul Teknoloji ve İnnovasyon Lisesi Türk Telekom Müzesi'ni Ziyaret Ederek Geçmişten Günümüze Yolculuk Ettiler  Özel Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü olarak 10 Elektrik-A ve 10 Elektrik-B sınıfı öğrencilerimiz Türk Telekom&rsqu..

1.Dönem İkinci Veli Toplantımızı Gerçekleştirdik
19.11.2017
1.Dönem İkinci Veli Toplantımızı Gerçekleştirdik

1.Dönem İkinci Veli Toplantımızı Gerçekleştirdik Özel Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü olarak 1.Dönem İkinci Veli Toplantımızı büyük bir katılımla icra ettik. Velilerimize öğrencilerimizin ara karneleri dağıtılarak öğretmenlerle birebir görüşme fırsatı sağlandı. ..

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
09.11.2017
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’te yaşamını yitiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır. O..

Afyon Çalıştayımız Sona Erdi
05.11.2017
Afyon Çalıştayımız Sona Erdi

Bu yıl 5. sini düzenlediğimiz “Akıllı Kolejler Yönetim Hizmetleri ve Yatırımlar Çalıştayı” Idarecilerimiz, Koordinatörlerimiz ve Yönetim Kurulunun katılımı ile Afyonkarahisar NG Güral otelde gerçekleşti. Yeni Yatırım kararları ve İstişari uygulamaların görüşüld..

Etkinlikler
03.05.2018
"Yetenek Sizsiniz" Yarışması Ön Elemeleri Devam Ediyor

Özel Akıllı Okul Ovacık, Mamak ve Aktepe Kampüslerinin düzenlemiş olduğu Yetenek Sizsiniz Akıllı Okul yarışmasının ön elemeleri tüm hızıyla devam ediyor. Öğrencilerimiz hem eğleniyorlar hemde yeteneklerini jürimizin önünde sergileyerek finale bir adım daha yaklaşmaya çalışıyorlar. Bü..

Öğrencilerimizin Paintball Etkinliği
12.04.2018
Öğrencilerimizin Paintball Etkinliği

Okulumuz 10 Motor B sınıfı, sınıf öğretmenleriyle birlikte Paint Ball’a gittiler. Öğrencilerimizin tüm kozları ve hünerlerini sergiledikleri maçta sonuç dostluk oldu. Sonrasında el emeği göz nuru annelerinin yaptığı yemekleri yemeği de unutmadılar.

Go Kart
24.11.2017
Go Kart

Öğrencilerimiz Etkinlikleri Esnasında Doyasıya Eğlendiler Okulumuz 9-A sınıfı öğrencileri sınıf öğretmenleri ile birlikte düzenlemiş oldukları etkinlikte gönüllerince eğlendiler. Öğrenciler Go-Kart sürerken birbirleriyle kıyasıya yarıştılar. Arada sinema kaçamağı yapmayı d..

Paint Ball
24.11.2017
Paint Ball

Paint Ball'a Giden Okul Öğrencilerimizin Tüm Hüner ve Kozlarını Sergiledikleri Maçta Sonuç Dostluk Oldu Okulumuz 10 Motor B sınıfı, sınıf öğretmenleriyle birlikte Paint Ball’a gittiler. Öğrencilerimizin tüm kozları ve hünerlerini sergiledikleri maçta son..

Buz Pateni
24.11.2017
Buz Pateni

Akıllı Kolej Ovacık Kampüsünde ayın sınıfı seçilen 9-E şubesine okulumuz idaresi tarafından ücretsiz buz pateni aktivitesi sunulmuştur. Öğrencilerimiz buz pateni yaparken hem eğlenmişler hem de buz pateni hakkında yanlış bilinenlerin doğrusunu görme fırsatı bulmuşlardır.

Hamamönü Ziyaret
19.11.2017
Hamamönü Ziyaret

Sınavları Biten Öğrenciler Stres Attılar Sınavlar bitti. Ne yapalım diye düşünen 9/C ve 9/G sınıfı öğrencileri soluğu Hamamönüde aldılar. Tarihi yapısını ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un evini ziyaret eden öğrencilerimiz Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrini..

Sportif Başarılar
Futbolda Ankara Üçüncüsüyüz
22.01.2018
Futbolda Ankara Üçüncüsüyüz

Özel Akıllı Okul Keçiören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Ankara Okullar Arası Güreş Müsabakalarında bir öğrencimiz bireyselde Ankara 1.’si, bir öğrencimiz de bireyselde Ankara 3.’sü olmuştur. Ayrıca okul güreş takımı olarak 64 okulun katıldığı müsabakalarda Ankara 3.’..

Okullar

Bölümlerimiz

Motorlu Araçlar Teknolojisi

Ülkemizde Motorlu Taşıtlar Sektörü ana ve yan sanayileri ile birlikte ülke ekonomisine özellikle istihdam düzeyinde önemli katkılar sağlamaktadır. Motorlu taşıtlar sektörüyle bağlantılı ana sanayindeki bir kişinin, yan sanayide beş kişiye istihdam oluşturduğu belirtilmektedir. Ayrıca, akaryakıt istasyonları, motorlu taşıtlar sektörüne yönelik reklâm ve sigorta hizmetleri, oto kiralama şirketleri, kara yolu ve deniz taşımacılığı, inşaat ve tarım hizmetleri, otopark hizmetleri, yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetler gibi sektörle ilişkili iş kolları düşünüldüğünde geniş çaplı dolaylı bir istihdam yaratıldığı da bir gerçektir.

Motor Teknolojileri alanında öğrencilerimize, benzin ve dizel motorları, oto bakım, motor onarım, motor ayarları, oto boyacılığı ve kaportacılık alanlarında bilgi ve beceri kazandırılır. Gelişen endüstri teknolojisi gençlerimize yeni iş imkanları sunmaktadır. Motor bölümü öğrencileri endüstrinin çeşitli kesimlerinde servis istasyonlarında, oto tamirhanelerinde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler.

Ülkemizde motorlu taşıtlar sektörü ana ve yan sanayileri ile birlikte ülke ekonomisine özellikle istihdam düzeyinde önemli katkılar sağlamaktadır.

Program geliştirme çalışmaları kapsamında motorlu araçlar teknolojisi alanı altında; “otomotiv elektromekanik”, “otomotiv gövde”, “otomotiv boya” ve “iş makineleri” dallarında öğretim programları hazırlanmıştır.

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı Çerçeve Öğretim Programı, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan uzman ve alan öğretmenleri, sektör ve meslek kuruluşları temsilcileri, üniversitelerden alan uzmanları ve çeşitli meslek elemanları ile iş birliği yapılarak hazırlanmıştır.

Motorlu taşıtlar sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşullarının bir sonucu olarak sürekli ve hızlı bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle motorlu taşıtlar sektörü, stratejik bir sektör olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmektedir. Küreselleşmeyle birlikte motorlu taşıtlar sektöründe rekabet büyük yoğunluk kazanmakta, sanayileşmiş ülkeler bu sektörün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar uygulamaktadır.

Motorlu taşıtlar sektörüyle bağlantılı ana sanayindeki bir kişinin, yan sanayide beş kişiye istihdam oluşturduğu belirtilmektedir. Ayrıca akaryakıt istasyonları, motorlu taşıtlar sektörüne yönelik reklam ve sigorta hizmetleri, oto kiralama şirketleri, kara yolu ve deniz taşımacılığı, inşaat ve tarım hizmetleri, otopark hizmetleri, yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetler gibi sektörle ilişkili iş kolları düşünüldüğünde geniş çaplı, dolaylı bir istihdam yaratıldığı da bir gerçektir.

Motorlu araçlar teknolojisi alanı öğretim programlarının sektör analizine dayalı olarak modüler esaslı hazırlanması, ülkemiz ekonomisi açısından çok önemli olan bu sektöre kalifiye eleman yetiştiren mesleki ve teknik eğitim sistemine yeni bir eğitim anlayışı getirmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkanları

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı Çerçeve Öğretim Programı’nda;

1. Otomotiv elektromekanik,

2. Otomotiv gövde,

3. Otomotiv boya,

4. İş makineleri dalları yer almaktadır.

Okulmuzda Otomotiv Elektromekanik alanında eğitim verilmektedir.Öğretim programlarını hazırlama çalışmaları kapsamında yapılan sektör analizi sonucunda sektörde faaliyet gösteren meslekler saptanmış ve saptanan bu meslekler seviye gruplarına ayrılmıştır. Sektörde çalışan kişilerin görüş ve önerilerinden yola çıkılarak her meslek dalına ait meslek profilleri belirlenmiş, mesleklere özgü yeterlikler ayrı ayrı ve ayrıntılı olarak çıkarılmıştır. Mesleklere ilişkin olarak saptanan bu yeterlikler, öğretim programları ve modüllerin temel dayanağını ve içeriğini oluşturmuştur.

Öğretim programlarının ve modüllerin hazırlanmasında, iş yaşamının iş gücüne dönük gereksinimlerinin tüm yönleriyle dikkate alınması amacıyla sektörel kuruluşlarla karşılıklı görüş alışverişi ve iş birliği gerçekleştirilmiştir.

Program geliştirme sürecinin her aşamasında, Türkiye ve dünya ölçeğinde faaliyet gösteren otomotiv firmaları, meslek kuruluşları temsilcileri, ticaret ve sanayi odaları, yerli/yabancı uzmanlar ve üniversiteler ile iş birliği yapılmıştır. Sözü edilen kurum ve kuruluşların eğitim sorumluları ve meslek elemanlarıyla iletişim kurulmuş, bu kişilerin program çalışmalarına doğrudan katkıları sağlanmıştır. Sektör taraması ve mesleki yeterliklerin belirlenmesi sonucunda Türkiye genelinde motorlu taşıtlar sektörünün ihtiyaçları ve işgücünden beklentileri tespit edilmiş, bu ihtiyaç ve beklentiler program çalışmalarının dayanağını oluşturmuştur. Öğretim programı, motorlu araçlar teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde ulusal ve uluslararası düzeyde meslek elemanlarından beklenen yeterliklere ve standartlara uygun olarak hazırlanmıştır.

Eğitim Sistemimiz

Üniversiteye Hazırlık ve Meslek Danışmanlığı

Akıllı Kolejlerde öğrenciler mesleki eğitimlerinin dışında üniversiteye de hazırlanırlar. Seviye belirleme ve seviye tespit sınavları ile birlikte ders dışında sağlanan etütler öğrencilerin eksik oldukları noktalarda ilerlemelerini sağlar.
Akıllı Kolejlerde öğrencilerin yetenekleri ve ilgi alanlarına göre mesleki yönlendirme yapılır. Bu yönlendirmeler yapılırken istihdam şartları ve kalifiye personel ihtiyacı göz önünde tutulur. Akıllı Kolejler meslek danışmanlığını kendi alanında öncü sanayi kurumları ve iştirakleri ile ortak çözüm noktası olarak belirlemiştir.

Eğitim Danışmanlığı Sistemi

Akıllı Kolejler'in Eğitim anlayışında yer alan;

(EDS) EĞİTİM DANIŞMANLIĞI SİSTEMİ’nde öğretmenlerimiz tarafından bütün öğrencilerimize danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. EĞİTİM DANIŞMANLIĞI SİSTEMİ ile öğrencilerimiz teneffüslerde, öğle aralarında, etütlerde, cumartesi programlarında kendileriyle ilgili akademik, sosyal, mesleki ve bireysel konularda Okulumuz Eğitim Danışmanlarından yardım alabilirler.

Böylece Sınıf Rehberlik Faaliyetlerinin bir adım ötesinde daha da bireysel paylaşımlarla; yönlendirmeler, önleyici ve sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Eğitim Danışmanlarımız; düzenli periyotlarla velilerimizi okula davet ederek ve telefonla arayarak rutin durum değerlendirmeleri yapmaktadırlar.

Eğitim, insan davranışlarında bilgi, beceri, anlayış, ilgi, tavır, karakter ve önemli sayılan kişilik nitelikleri yönünden belli değişmeler sağlamak amacıyla yürütülen düzenli bir etkileşimdir.

Eğitim Danışmanlığı, kişinin temel yaşam becerilerini kazanabilmesinde noktasında önemli bir yere sahiptir.

Gelişim, çok yönlü olmakla birlikte bir süreçtir. Aile ile Eğitim Danışmanımız güçlü bir bağ kurarak, velimizi gelişim süreci  hakkında bilgilendirir. Akıllı Kolej ailesi olarak öğrencilerimizin gelişim dönemlerini yakından takip ederek, önemli ve hassas süreçte öğrencilerimize destek sağlamaktadır. Eğitim danışmanlarımızın öğrencilerimize gelişim dönemi içerisinde kazanım sağlayacağı çalışmalar aşağıda yer almaktadır;

KİŞİSEL GELİŞİM
 • Bireyin kendini tanıması
 • Hedef belirleyebilme
 • Yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebilme
 • Yaşama ve olaylara iyimser bakış geliştirebilme
 • Olumlu bir benlik kazanabilme
 • Yaşam ilke ve değerlerini belirleyebilme
 • Ergenlik dönemi hakkında öğrenci ve velimizi bilgilendirme 

SOSYAL GELİŞİM

 • Akranları ile olumlu ilişkiler geliştirebilme
 • Akranları ile iletişim kurabilme becerileri kazanma
 • Etkili iletişim
 • İletişimde kendini doğru ifade edebilme
 • Sözlü ve sözsüz iletişimi etkili kullanma
 • Olumlu  "Hayır" diyebilme becerisi kazanma
 • Akran zorbalığına karşı kendini koruyabilme

DUYGUSAL GELİŞİM

 • Duygularını  tanıma ve fark edebilme
 • Duygularını ifade edebilme
 • Empati kurabilme
 • Duyguların davranışlar üzerindeki etkisinin farkına varabilme
 • Öfke kontrolü sağlayabilme
 • Çatışma yönetimi becerileri kazanabilme
 • Sorun çözme becerilerinin geliştirilmesi

KARAKTER GELİŞİMİ

 • Evrensel değerlerin farkına varır
 • Doğruluk,dürüstlük,adalet gibi değerlerin farkına varır
 • İlke temelli bir yaşamın önemini kavrayabilme

EĞİTSEL GELİŞİM

 • Verimli ders çalışma yöntemlerini öğrenme
 • Öğrenme becerisi kazanma
 • Etkili zaman yönetimi
 • Çalışma planı hazırlayabilme
 • Sınav kaygısını azaltma
 • Test çözme teknikleri
 • Sınav sistemi hakkında bilgilendirme

MESLEKİ GELİŞİM

 • Meslekleri tanıyabilme
 • Kendi özellikleri ile mesleklerin arasındaki ilişkiyi değerlendirebilme
 • Mesleki karar verme süreci aşamalarının kavrayabilme
 • İlgi ve yeteneği göz önünde bulundurularak tercih yapabilme

Eğitim danışmanlarımız öğrencilerimizin gelişim dönemlerini göz önünde bulundurarak öğrencilerimizi tanımak adına birtakım test, envanter ve test dışı teknikler uygulamaktadır.

Öğrenci Tanıma Fişi Özgeçmiş Problem Tarama Testi Anket Anı Defteri
Gözlem Ve Olay Yazımı Görüşme "Kimdir Bu" testi Derecelendirme Ölçeği Psikodrama
Sosyometri Başarı Testi İlgi Testi Kişilik Testi Akademik Benlik Kavram Ölçeği
Özel Yetenek Testi Burdon Dikkat Testi Kuder İlgi Envanteri Bier Cümle Tamamlama Aile Değerlendirme Ölçeği
Başarısızlık Nedenleri Anketi Yaratıcı Drama Ev Ziyaretleri Anksiyete,Depresyon ve Stres Testi gibi. Beck Depresyon Testi

Rehberlik - Ölçme ve Değerlendirme

 • Problem Tarama Envanteri
 • Beck Depresyon Ölçeği
 • Sınav Kaygısı Ölçeği
 • Başarısızlık Nedenleri Ölçeği
 • Mesleki Yönelim Envanteri
 • Çok Yönlü Kişilik Envanteri
 • Öğrenme Sitilleri Envanteri
 • Benlik Tasarımı Ölçeği
 • Kısa Semptom Envanteri
 • Kendini Değerlendirme Ölçeği
 • Çalışma Davranışını Değerlendirme Ölçeği

Değerler Eğitimi

Değerler, aklın ve kalbin birlikte uyum içinde olması şeklinde  tanımlanabilir.

Ahlaki, kültürel, ruhsal, toplumsal ve bireysel alana ilişkin uygun  duyarlılık geliştirmeyi ve bunları içselleştirmeyi içerir.

Toplumsal ve insani değerler insan yaşamının en önemli yanını oluşturur. Sevgi, cesaret, dostluk, yardımlaşma, temizlik, saygı, doğruluk, nezaket ve benzerleri önem verilen toplumsal değerlerdir.

 

SAYGI

Değeri,

Üstünlüğü,

Yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye ya da bir şeye  karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya neden olan sevgi duygusu,  

hürmet, ihtiram.

İnsanlara saygıyı yitirdin mi yandın bittin, on  paralık oldun demektir.

- Y. Kemal


Sevgi bir ruhsal rahatlamadır. Fakat  saygı ise vicdanen kendini huzurlu  hissetmektir.  Saygılı olanlar hep saygı görmüşlerdir.

 

Okullarda Uygulanabilirliği

Hikâyeler belirlenip sınıfta okutulur ve hikayelerden hareketle  saygının her makamda olduğu ve menfaat için değil hürmet için  kullanıldığının önemine vurgu yapılabilir.

 

SORUMLULUK

Sorumluluk, bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın  başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi,

Sorumluluk sahibi insanlar:

 • Kendi kararlarını verebilen,
 • Karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen,
 • Bağımsız davranabilen,
 • Kendine güvenli,
 • Başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen kişilerdir.

 

Okullarda Uygulanabilirliği 

 • Sosyal Sorumluluk Projelerinden, Sigarayı Bırakma Projesi üzerine durulur.
 • Okulun panolarına ve sınıflara belirli bir resim asılır ve duyurulara başlanır.
 • Sınıflar arası düzenlenecek olan en güzel pano ve afiş hazırlama yarışması üzerine öğrencilere teşvikte bulunulur.
 • Öğrencilerin hazırlayacağı panoların kontrolü sınıf öğretmenleri tarafından yapılır.

 

ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK

 • Alçak gönüllülük tam anlamıyla kibir ve gururun karşıtıdır.
 • Yetersizlik, korkaklık ve güvensizlik değildir. 
 • İnsanın kendini küçük görerek alçaltması da değildir.
 • İnsanın kendi değerlerini, yeteneklerini, olumlu ve olumsuz yanlarını iyice kendini olduğundan başka türlü görmemesi ve göstermeye kalkışmamasıdır.
 • Şimdi biraz kendimizden bahsedelim.

 

Acaba ne kadar alçak gönüllüyüz?

 • Kibrimiz veya sabah yolda gördüğümüz her hangi birisine gülümsemek çok mu zor? 
 • Yürüyen yaşlı birini yardım etmek, gönlünü almak çok mu zor?
 • Çok zengin olmak birisine yardım etmemizi, gönlünü almamızı engel mi?
 • Çok güzel olmak karşımızdaki insanın karşısında böbürlenmemizi mi gerektirir? 
 • Gururumuz alçak gönüllüğümüzü bastırıyor mu?

 

Okullarda Uygulanabilirliği

Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol…’’ sözü tahtaya yazılır. 

Çalışma kağıdı verilerek konuyla ilgili herkes yanındaki arkadaşıyla röportaj yapabilir.

 

EMPATİ

 • Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. 
 • Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. 
 • İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. 
 • Aile içi empati ise aile bireylerinin karşısındaki insanı kendi yerine  koymasıdır. 
 • Bu sayede bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre  davranır.

Empatinin tam olarak gerçekleşmesinin üç kuralı vardır;

1- Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara  onun bakış açısıyla bakmak.

2- Karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek.

3- O kişiyi anladığını ona ifade etmek.

 

Okullarda Uygulanabilirliği

 • Sınıf içerisinde ‘Işınlanma Cihazı’ etkinliği kullanılabilir.
 • Sınıfın kapısı ışınlanma cihazı olarak düşünülür
 • ve örnek olaylar yaşanıyormuşçasına her öğrenci duygularını paylaşır.

DÜRÜSTLÜK

 • Dürüstlük güvenilirliktir.
 • Dürüstlük, daima hakkın ve haklının yanında, haksızlık ve haksızın 
 • karşısında yer almaktır.
 • Dürüstlük; yalanın, sahteliğin ve ikiyüzlülüğün her türünden uzak 
 • Dürüstlük; erdemdir, erdemli yaşamdır.

 

DÜRÜSTLÜK NE DEĞİLDİR?

 • Dürüstlük, miş gibi yaşamamaktır.
 • Dürüstlük kandırmamaktır, aldatmamaktır, aldanmamaktır.
 • Dürüstlük, adam gibi yaşamaktır, yaşatmaktır.
 • Dürüstlük rol yapmak, maske takmak, sahte, yapay ve yapmacık davranmak değildir.
 • Dürüstlük haksızlık yapmamak ve haksızlığa izin vermemektir.

Okullarda Uygulanabilirliği

Başarmak için hangisi daha etkilidir…

 

SEVGİ

 • Sevginin genel bir tanımı yoktur. Yapılamaz.
 • Tadan kişi de sevginin ne olduğunu yeterince anlatamaz. 
 • Aynı zamanda sevgi evrensel bir duygudur.
 • Annenin çocuğunu sevmesi, eşlerin birbirlerini sevmesi, ilâhî bir sır olarak,gayesi “bir tenle bir teni, bir canla bir canı kavuşturmak” olan sevginin evrenselliğine en güzel örnektir.

Okullarda Uygulanabilirliği

Hikayeler anlatılarak tartışma ortamı yaratılabilir.

HOŞGÖRÜ

 • Hoşgörünün dilimizdeki manası; alttan almak, tolerans göstermek, Katlanmak gibi sözcükleri karşılar.
 • İnsanların sık sık kendini sorgulaması gereken bir konu vardır. 
 • Hayata ve çevremizdeki insanlara karşı hoşgörülü davranıyor muyuz ? 
 • Bir nevi insanları anlamaya çalışmak hoşgörülü davranmaktır.

Okullarda Uygulanabilirliği

Hoşgörü ile ilgili her sınıfta dergi hazırlatılabilir.

ADALET

Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır

Kısaca, “ahlaki doğruluk” algısıdır denilebilir. Hukuk kurallarının uygulanışı olarak algılandığı gibi, bireyler arası görgü, örf, gelenek ve göreneklere uygun eşitlik anlayışı da olabilmektedir.

 

Okullarda Uygulanabilirliği

Sınıf gruplara ayrılarak adalet gazetesi oluşturulması istenebilir. Kişilerin kendilerini sorgulamaları sağlanır.

 

YARDIMLAŞMA

Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak  çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir.

Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.

İnsanların yalnız yaşaması mümkün değildir. 

Birlikte yaşamanın gereği olan dayanışma ile insanlar yardımlaşmayı,  birlikte iş yapmayı öğrenirler. Dayanışma sayesinde daha çabuk ve daha çok iş yapabilir.

Ayrıcalıklarımız

Neden Ücretsiz ?

Türkiye’de ilk defa Organize Sanayi Bölgesinde Özel Yenilenebilir Eneji Lisesi ve Özel Anadolu Teknik Lisesi açan Akıllı Eğitim Kurumları; birey, aile, kurum ve kuruluşlara profesyonel hizmet götürebilecek meslek elemanlarının yetiştirmek amacıyla Organize Sanayi Bölgemizle işbirliği içerisinde eğitim öğretim hizmetlerinden dolayı; 23.10.2012 tarih ve 28450 sayılı Resmi Gazete´de yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında Öğrencilerden Lise Hayatları süresince Eğitim ÜCRETİ alınmayacaktır, ayrıca Organize Sanayi Bölgesi dışında açılan Özel Mesleki ve Teknik Okullarında eğitim ve öğrenim gören öğrencileri içinde ücret alınmayacağı 21.03.2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararınca kararlaştırılmıştır.


Bu büyük hizmetle çocuklarımız Lise hayatları boyunca ÜCRETSİZ eğitim alacak, Öğrencilerin ideallerindeki iş imkânları, OSB İstihdam imkânları, Profesyonel Kariyer Firmaları vasıtasıyla daha Kolej bitmeden takip edilmekte, Meslek hayatına en doğru adımları atmanın yolları Kolejlerimizdeki Kariyer Uzmanları tarafından Üniversiteler ve Firmalar ile bilgi alışverişi yapılarak belirlenmektedir.

Neden Teknoloji ve İnovasyon Liseleri ?

2013 yılında ilk olarak İvedik OSB Teknik Lisesi ile meslek lisesi dönüşümü ve gelişimini başlatan Akıllı Kolej Önce ABD ardından İngiltere Brezilya ve Almanya'da bir dizi temaslar gerçekleştirdikten sonra içerisinde mesleki eğitimi etkin hale getiren 3 boyutlu mesleki eğitim, öğrenme hızını 10 kat artıran sanal gerçeklik, dünyada yıldızı parlamaya başlayan 3D tarayıcılar ve yazıcılar, mesleki eğitimi eğlenceli hale getiren things of internet ve yeni nesil Uygulamalı IQ sınıfları barındıran İnovasyon Liselerini Türkiye’ye getirmiştir. 
Keçiören, Sincan, Çankaya ve  Mamak ' da  kurulan Teknoloji Ve İnovasyon Liseleri sağladığı imkânlar, eğitim içerikleri, teknolojik donanımlar, eğitim kadrosu ve vizyonu ile sanayicilerin 10 yıl sonraki İhtiyaçlarını şimdiden karşılar durumdadır. 
Akıllı Okulların teknoloji ve İnovasyon liselerinin Silikon Vadisinde İvovest’te, Barcelona’da ve Londra’da araştırma ofisleri bulunmaktadır.

Akıllı Teknoloji ve İnovasyon liselerinde neler var?
·3D yazıcılar
·3D tarayıcılar
·3D akademik ve mesleki eğitim içerikleri
·Sanal Gerçeklik (Virtual Reality)
·İnternet Of Things
·IQ Sınıflar
·İnteraktif Sınıflar

Neden Teknoloji ve İnovasyon Liseleri?
·% 100 eğitim burslu
·Dünyada hızla kullanım alanı artan 3D eğitim ve üretimi ile Türkiye ve Avrupa’da ilk defa lise kategorisinde eğitim alma imkanı
·3D Eğitim
·3D Yazıcı-Robot atölyesi
·Virtual Reality Classroom
·Yüksek istihdam avantajı
·Dünyanın her yerinde çalışabilme fırsatı
·Akıllı Okulların Silikon Vadisi Londra ve Barcelona ofislerinde eğitim alma imkanı 
·Avrupa Dil Pasaportu ve Öğrenci Portfolyosu ·Hafta 6 Tam gün eğitim
·Yurtdışı Staj Fırsatları
·Tesol Sertifikalı Uzman Eğitim Kadrosu
·Ulusal ve Uluslararası Mesleki Proje Eğitimleri
·Mesleki Yeterlilik Belgesi Europass
·Akıllı PC Laboratuvarları
·Afterschool (7/24 Eğitim)
·Akıllı Atölyeler
·Kişiye Özel Meslek ve Kariyer Danışmanlığı
·Mentör Öğretmenlik Programı

İdari Kadro

 • Okul Müdürü

  Cihan KILIÇ

   

  Akıllı Kolej Ovacık Kampüsü olarak, Akıllı Kolejlerin vizyon ve misyonu geniş bir müessese olma prensibine uygun hareket etmek temel gayemizdir.Öğretim boyutu itibariyle teorik bilgileri gerektiği gibi almış, aldığı bu bilgileri uygulamalı olarak pratiğe aktarma becerisini edinmiş ve kendisine akademik eğitimi de hedef olarak seçmiş öğrenci profili oluşturmayı hedeflerken; okulun eğitim boyutu itibariyle kendi ayakları üzerinde durabilen, mensubu olduğu milletinin temel değerleri noktasında şuur oluşturmuş fertler yetiştirmek amacımızdır.

 • Müdür Yardımcısı

  Seda Aksoy

   

 • Müdür Yardımcısı

  Berkay Suçek

   

İletişim

İletişim

Hemen İletişime Geçin !
Atapark Mahallesi Çambaşı Caddesi No:66 Ovacık - Keçiören / ANKARA
0553 148 97 42

Yemek Listesi

  18.06.2018
  Pazartesi

  19.06.2018
  Salı

  20.06.2018
  Çarşamba

  21.06.2018
  Perşembe

  22.06.2018
  Cuma

  25.06.2018
  Pazartesi

  26.06.2018
  Salı

  27.06.2018
  Çarşamba

  28.06.2018
  Perşembe

  29.06.2018
  Cuma

  02.07.2018
  Pazartesi

  03.07.2018
  Salı

  04.07.2018
  Çarşamba

  05.07.2018
  Perşembe

  06.07.2018
  Cuma

  09.07.2018
  Pazartesi

  10.07.2018
  Salı

  11.07.2018
  Çarşamba

  12.07.2018
  Perşembe

  13.07.2018
  Cuma

  16.07.2018
  Pazartesi

  17.07.2018
  Salı

  18.07.2018
  Çarşamba

  19.07.2018
  Perşembe

  20.07.2018
  Cuma