Avrupa'da havacılık sektörü 2035'e kadar iki kat büyüyecek

Avrupa'da havacılık sektörü 2035'e kadar iki kat büyüyecek

Avrupa'da havacılık sektöründe doğrudan 2 milyon, dolaylı olarak da 5 milyon kişi istihdam ediliyor, sektörün yıllık cirosu ise 110 milyar Euro. Ancak Avrupa Birliği, dünyada bu sektörde yaşanan sert rekabete karşı kendi havayollarını korumak, bu sektördeki liderliğini devam ettirmek için sürekli yeni yollar, teknolojik çözümler arıyor.


Avrupa'da havacılık sektöründe doğrudan 2 milyon, dolaylı olarak da 5 milyon kişi istihdam ediliyor, sektörün yıllık cirosu ise 110 milyar Euro. AB, Avrupa Havacılık ve Güvenlik Ajansı'nın (EASA) kontrolü ve otoritesi altında dünyadaki en iyi hava ulaşım standartları ve güvenliğinin yanı sıra yolcu hakları, çevre duyarlılığı açısından da çok iyi bir noktada. AB içinde 100'den fazla havayolu tarifeli sefer yapıyor, yaklaşık 400 havalimanı bulunuyor.

İLK ADIM YENİ HAVACILIK STRATEJİSİ 

Ancak Avrupa Birliği, dünyada bu sektörde yaşanan sert rekabete karşı kendi havayollarını korumak, bu sektördeki liderliğini devam ettirmek için sürekli yeni yollar, teknolojik çözümler arıyor. Bu amaçla geçen yıl "Yeni Havacılık Stratejisi" adında yeni bir eylem planı hazırlayan AB, Ortadoğu, Türkiye, Uzakdoğu, Çin gibi ülkelerde yeni pazarlara açılmak için faaliyetler yürütüyor. Bu stratejinin amacı çok açık; Avrupalı şirketlere yeni iş alanları yaratmak, AB üyesi ülke yolcularının dünyada daha fazla noktaya uçmalarını, oluşacak rekabet ortamıyla bilet fiyatlarının ucuzlamasını sağlamak.

Avrupa'nın iki büyük havayolu Alman Havayolları Lufthansa ve Air France'ın da ön ayak olması neticesinde Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Türkiye ve Güneydoğu Asya'daki ülkelerle hava trafiği anlaşmaları yaparak havayolu şirketlerine destek sağlaması için Avrupa Komisyonu'na yeşil ışık yaktı. Avrupa Komisyonu, AB yöneticileri ile üye ülkelerin hükümetlerine geçtiğimiz Aralık ayında bu yönde bir talepte bulunmuştu. Komisyon, söz konusu anlaşmalarla Avrupalı taşıyıcıların havacılık sektörünün hızlı geliştiği bu ülkelere girişini kolaylaştırmayı ve milyarlarca Euro ekonomik kazanç sağlamayı umuyor.

ADİL REKABET VE FİNANSAL ŞEFFAFLIK

Avrupa havacılık endüstrisi, Emirates, Etihad ve Katar Havayolları gibi Körfez ülkelerine ait şirketlerin hızlı ve agresif büyümesinden olumsuz etkilendi. Avrupa Birliği, Fransa ve Almanya'nın da baskısıyla bu ülkelerle yapılacak anlaşmalar sayesinde adil rekabet ve finansal şeffaflığın garanti altına alınmasını istiyor.

Son dönemlerde hükümetler tarafından çift taraflı olarak sıklıkla yapılan bu anlaşmalar yabancı havayollarının AB'de nereye ve hangi sıklıkta uçacağını ve aynı şekilde AB havayollarının nereye ve hangi sıklıkta uçacağını belirliyor. Komisyon, anlaşmanın Avrupalı havayollarına özellikle Körfez ve Türkiye gibi dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarlarına daha fazla erişim izni vermesini ve milyarlarca euroluk ekonomik getiri sağlamasını umut ediyor.

AB Ulaşım Komiseri Violeta Bulc, "Uzlaşma sağlandığında bu anlaşmalar bütün havacılık sektörüne yeni iş imkanları, yeni rotalar ve yolcular için daha iyi fiyatlar sunarken, firmalarımıza adil bir rekabet ortamı yaratacak" sözleriyle AB'deki tavır değişikliğini gösteriyor. Özellikle Lufthansa ve Air France ile beraber bazı ABD havayolu şirketleri, Körfez havayolu firmalarının adil olmayan bir şekilde devlet sübvansiyonları aldıklarını söylerken, bu iddialar Körfez şirketleri tarafından reddediliyor.

HAVACILIK SEKTÖRÜ İKİ KAT BÜYÜYECEK

Avrupa Birliği'ndeki hava ulaşımının 2035 yılına kadar yüzde 50 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Eğer bu büyüme karşılık yeterince alt yapı hazırlanmazsa 2035 yılında yapılacak uçuşların yüzde 15'inin (2 milyon uçuş) kapasite yetersizliğinden etkileneceğine vurgu yapılıyor. Şu an kapasitesinin üzerinde hizmet veren 3 havalimanı bulunurken, 2035'de bu sayının 20 havalimanına çıkacağı hesaplanıyor. Bu nedenle yeni havalimanları, yeni pist inşası, bağlantı yolları inşaasına şimdiden başlanılması gerektiği kaydediliyor, şimdiden bu hızlı büyümeyi kontrol altına alabilecek yeni düzenlemeler için kafa yoruluyor. Bu aşamada havalimanlarındaki güvenlik kontrollerinin hızlandırılması için teknolojik gelişmelerin bir an önce uygulamaya sokulması önceliği oluşturuyor.

2034 yılına kadar AB ile Çin arasındaki hava trafiğinin yüzde 300, AB-Ortadoğu trafiğinin yüzde 240, AB-Güney Amerika trafiğinin yüzde 220 oranında büyüyeceği öngörülüyor. 6 Haziran tarihinde 28 ülkenin Ulaştırma Bakanları, Avrupa Komisyonu'na Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Türkiye, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile müzake yapma konusunda onay vermişti. AB, daha önce yaptığı havacılık anlaşmalarının birliğe katkısının ne denli büyük olduğunu görünce bunu yaygınlaştırma kararı aldı. Örneğin AB ile Balkan ülkeleri arasında yapılan hava anlaşmaları sayesinde yolcu sayısı 3 kat, Fas ile yapılan anlaşmadan sonra ise 2 kat artış gösterdi.

Havacılık konusunda yapılacak bu müzakerelerde anlaşma sağlanırsa, AB için bunun getirisinin şu şekilde olacağı hesaplanıyor:

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN): BRUNEI DARUSALAM / CAMBODIA /ENDONEZYA / LAOS /MALEZYA / MYANMAR / FİLİPİNLERN/ SINGAPUR/ TAYLAND / VIETNAM gibi ülkeleri kapsıyor. 2017-2023 yılları arasında 7.9 milyar dolarlık yeni iş hacmi, 2023 yılına kadar 5.700 yeni istihdam imkanı hedefleniyor. Bu ülkeler Avrupa ülkelerinin birlik dışında en büyük üçüncü ticaret ortağını oluşturuyor, bu ülkeler 600 milyonluk bir nüfusu barındırıyor.

Türkiye: Turizm sektöründeki büyümeye paralel olarak 5 milyar dolarlık iş hacmi, bilet fiyatlarında yüzde 50'lik düşüş ve 48 bin yeni istihdam sağlayacağı düşünülüyor. AB adayı olan Türkiye, 80 milyonluk nüfusuyla AB'den en fazla hava trafiğinin olduğu ikinci ülke özelliğini taşıyor. Havacılık sektörünün en hızlı büyüdüğü Türkiye bu anlamda AB için çok önem arzediyor.

Körfez ülkeleri: BAHREYN / KUVEYT / UMMAN / KATAR /SUUDİ ARABİSTAN / BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ gibi ülkeleri kapsıyor. İlk sekiz yılda (2018-2025) toplam 8.4 milyar dolarlık ekonomik büyüme ve 2025 yılına kadar 8 bin 300 yeni iş imkanı bekleniyor. Körfez bölgesi, dünyada havacılık sektörünün en hızlı büyüdüğü bölgelerin başında geliyor. 2005-2015 yılları arasında Körfez ülkelerinden AB'ye olan yolcu trafiği üç kattan da fazla artarak 12 milyondan 39 milyona çıktı. Bu nedenle bu Pazar AB için büyük hassasiyet taşıyor.

Kaynak: www.kokpit.aero/ÖZEL